دوره 1، شماره 1 - ( سلامت در حوادث و بلایا 1392 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Delshad V, sabz alizade S. Global Positioning System application in Ambulances and Pre-Hospital Response Time: Case of 115 in Tehran. hdq. 2013; 1 (1)
URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-30-fa.html
دلشاد وحید، سبزعلیزاده سمانه، شمشادی هاشم، مرادیان محمد جواد، بیرانوند رامین. تعیین فراوانی انواع حوادث منجر به تماس با اورژانس 115 شهر تهران در سال 1390 . فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا. 1392; 1 (1)

URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-30-fa.html


1- دانشجو کارشناسی ارشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- دانشجو کارشناسی ارشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، alizade.samaneh@gmail.com
3- دانشیار
چکیده:   (14085 مشاهده)
مقدمه: نظر به اهمیت حوادث وروند تغییر آن دراورژانس پیش بیمارستانی، در این مطالعه به بررسی میزان فراوانی انواع حوادث منجر به تماس با اورژانس 115 شهر تهران می پردازیم. روش کار: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی-مقطعی است، که به این منظور 24 پایگاه از 132 پایگاه فعال نواحی 4گانه شمال ،جنوب، شرق وغرب تهران به روش نمونه گیری طبقه ای انتخاب شدند، داده های مربوط به علت تماس، نوع آسیب و متغیرهای دموگرافیک شامل سن وجنس به تفکیک هر پایگاه، از مرکزثبت اطلاعات وارتباطات اورژانس تهران استخراج نموده و تجزیه و تحلیل داده ها باکمک روش آماری توصیفی و با استفاده از نرم افزار آماری SPSS-16 صورت گرفت. یافته ها: این مطالعه نشان میدهد، تصادفات شهری (77.9%)، ضرب وجرح با چاقو خوردگی 11.1%) (، سقوط (4.6%) سوختگی2.1%) ) و مسمومیت با (1.5%)CO به ترتیب دارای بیشترین فراوانی در مقایسه با دیگر حوادث در این 24پایگاه می باشند، و همچنین این حوادث بیشترین فراوانی را در گروه سنی20-40 سال دارند، توصیف داده ها به تفکیک جنس نیز نشا ندهنده آن است که سقوط، سوختگی و مسمومیت باCO در میان زنان نسبت به مردان بیشتر وتصادفات شهری، ضرب وجرح با چاقو خوردگی در میان مردان نسبت به زنان بیشتر است. نتیجه گیری: نتایج نشان میدهد، با مقایسه فراوانی انواع حوادث در این 24 پایگاه و نتایج مشابه بر اساس بیشترین فراوانی در میان 4 ناحیه، لزوم ایجاد مراکز تخصصی تروما و سوختگی ونیز توزیع یکنواخت این مراکز به جهت سهولت دسترسی اورژانس پیش بیمارستانی و همچنین لزوم آموزش بیشتر برای تغییر نگرش افراد از رفتار های نا ایمن توسط اورژانس 115 شهر تهران و سازمان های ذیربط توصیه میگردد.
متن کامل [PDF 334 kb]   (81 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۸ | پذیرش: ۱۳۹۲/۸/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۸/۱۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Health in Emergencies and Disasters

Designed & Developed by : Yektaweb