دوره 2، شماره 4 - ( Summer 2017 -- 1396 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 179-186 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rajabi S, Khankeh H R, Delshad V, Rahgozar M, Arsalani N, Mohammadi F. Effects of Comprehensive Risk Management Program on the Preparedness of Rofeide Rehabilitation Hospital in Disasters and Incidents. HDQ. 2017; 2 (4) :179-186
URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-143-fa.html
رجبی سمیرا، خانکه حمیدرضا، دل شاد وحید، رهگذر مهدی، ارسلانی نرگس، محمدی فرحناز. تاثیرالگوی جامع برنامه مدیریت خطر بیمارستانی بر آمادگی بیمارستان توانبخشی رفیده در مقابله با حوادث و بلایا. فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا. 1396; 2 (4) :179-186

URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-143-fa.html


1- کارشناس ارشدپرستاری توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
2- استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، hamid.khankeh@ki.se
3- کارشناس ارشدآموزش پرستاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
4- دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
5- استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
چکیده:   (312 مشاهده)

زمینه: کشور ایران در معرض طیف گسترده ای از مخاطرات طبیعی قرار دارد. بروز بلایا و حوادث غیر مترقبه حقیقت تلخ تخریب و ویرانگری را به دنبال دارد و در چنین شرایطی عمدتا توانایی جامعه در تامین نیازها و تقاضاهای مراقبت های سلامتی از بین می رود. بیمارستان ها واحد های اصلی ارائه دهنده مراقبت سلامت در جوامع هستند و آمادگی آنها برای حفظ جان انسان ها در مقابله با بلایا الزامی است. با توجه به اهمیت موضوع اثربخشی آموزش و بکارگیری تحلیل خطر، تدوین برنامه پاسخ و استقرار سامانه فرماندهی حادثه به عنوان اجزای مهم مدیریت خطر بر آمادگی بیمارستان توانبخشی رفیده مورد بررسی قرار گرفته است.

مواد و روش ها: مطالعه حاضر نیمه تجربی و از نوع پیش آزمون – پس آزمون بوده و در بیمارستان توانبخشی رفیده انجام گرفته است. داده ها از طریق ابزار استاندارد ملی که آمادگی بیمارستان را طی نه مولفه ارزیابی می کند جمع آوری شده است. قبل از مداخله ابزار بررسی آمادگی بیمارستان از طریق مصاحبه و مشاهده تکمیل شد. مداخله شامل دو بخش بوده است بخش ابتدایی برگزاری کارگاه دو روزه آمادگی بیمارستانی برای مدیران ارشد بیمارستان و مدیران پرستاری بوده و در بخش دوم محقق به عنوان مشاور و با کمک مسئولین بیمارستان به بررسی مخاطرات، تدوین برنامه پاسخ و استقرار سامانه فرماندهی حادثه پرداخته است. پس از اتمام مداخله مجددا آمادگی بیمارستان مورد ارزیابی قرار گرفت و آمادگی بیمارستان قبل و پس از مداخله به روش مقایسه خطی سنجش شد.

نتایج: مداخله موجب ارتقاء آمادگی بیمارستان شد به گونه ای که سطح آمادگی بیمارستان قبل از مداخله با کسب 112 امتیاز ضعیف بوده و پس از آن با 48 امتیاز افزایش به سطح آمادگی متوسط رسیده است. از بین عناصر نه گانه، 6 مورد پس از مداخله ارتقاء سطح آمادگی داشته اند و تنها در سه عنصر ایمنی و امنیت، تریاژ و نیروی انسانی افزایش امتیازات چشمگیر نبوده است.

نتیجه گیری: آمادگی بیمارستان توانبخشی رفیده تاثیر پذیری مثبت و قابل توجهی را از آموزش و بکارگیری برنامه مدیریت خطر طی مطالعه ما داشته است به گونه ای که در بازه زمانی نسبتا کوتاه شاهد ارتقاء آمادگی از ضعیف به متوسط بوده ایم. توصیه می شود برای موفقیت مستمر در این زمینه بیمارستان ها آموزش و اجرای برنامه مدیریت خطر را جدی بگیرند تا از این پس حوادث و بلایا منجر به بحران در مراکز درمانی نشوند.

متن کامل [PDF 477 kb]   (84 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Health in Emergencies and Disasters

Designed & Developed by : Yektaweb