دوره 2، شماره 4 - ( Summer 2017 -- 1396 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 187-200 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saei A, Rahimi A. Collaboration of Patients With Mobility Disabilities in Caring: Conceptual Analysis. HDQ. 2017; 2 (4) :187-200
URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-148-fa.html
ساعی اعظم. مشارکت مددجوی با ناتوانی حرکتی در مراقبت ، از دیدگاه مصدومین ارتوپدی حوادث ترافیکی :یک تجزیه و تحلیل مفهومی. فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا. 1396; 2 (4) :187-200

URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-148-fa.html


1- مربی دفتر تحقیقات کاربردی معاونت بهداد ، azam.saei@gmail.com
چکیده:   (276 مشاهده)

چکیده

سابقه و هدف : مشارکت بیمار در پرستاری کاربرد زیادی یافته و بکار گیری آن نشانه بها دادن به انسانیت و فردیت بیمار می باشد.رویکرد مراقبت حرفه ای در پرستاری نوین،مشارکت بیمار در مراقبت را به عنوان یک استاندارد طلایی بین المللی پذیرفته است.  این  مهم حتی در بیماران بعد از حوادث ترافیکی نیز جایگاه ویژه ای دارد،اما با این وجود این مفهوم در این دسته از بیماران غیر قابل درک،انتزاعی و غیر محسوس می باشد،لذا به دلیل وجود ابهامات زیاد و با توجه به پیچیدگی مفهوم، پژوهشگر بر آن شد تا در این مقاله به تجزیه و تحلیل مفهوم مشارکت در مراقبت در مصدومین با ناتوانی حرکتی حوادث ترافیکی بپردازد.

 مواد و روش ها: این پژوهش یک مطالعه کیفی است که برای تحلیل مفهوم مشارکت مصدومین حوادث ترافیکی در امر مراقبت از مدل هیبرید ،در سه مرحله استفاده شده است . در مرحله مروری بر ادبیات مطالعه حاضر، کلیه پایگاه های اطلاعاتی معتبر در دسترس مانند CINAHL, Blackwel ، و Elsevier , MEDLINE با کلمات کلیدی مشارکت در مراقبت ،مصدومین  ارتوپدی حوادث ترافیکی جستجوگردید که110 مقاله مرتبط موجود درپایگاه های اطلاعاتی تا 2016 ارزیابی وتحلیل شدند . درمرحله دو یا مرحله درعرصه به دلیل اهمیت مشارکت در مراقبت مصدومین حوادث ترافیکی، با  7 نفراز این بیماران که مصدوم حوادث ترافیکی بودند و 3 پرستار در عرصه ،مصاحبه انجام وتحلیل داده ها با استفاده از آنالیز محتوی صورت گرفت. درمرحله نهایی، از دو مرحله قبل تحلیل کلی انجام شد.

یافته ها: : به طور کلی براساس ادغام نتایج مروری بر  مطالعات و یافته های مطالعه در عرصه،در طی روند تحلیل محتوا نهایتا 87 کد، 14زیر طبقه ، 5 طبقه("عوامل سازمانی در جهت تبادل اطلاعات و دانش برای ایجاد استقلال "،"ارتقا حس مسوولیت پذیری در بیمار"، "توانمند شدن بیمار برای ارتقا سلامتی"،" اعتماد متقابل" و " افزایش حساسیت جهت درگیر شدن فعالانه برای برگشت به زندگی عادی" )و یک درون مایه « ضعف در توجه به مشارکت مددجوی با ناتوانی حرکتی در مراقبت » استحصال شد.

نتیجه گیری : با شناسایی مفهوم مشارکت مددجوی با ناتوانی حرکتی در مراقبت از  دیدگاه مصدومین ارتوپدی حوادث ترافیکی ، مدیران و مربیان پرستاری خواهند توانست، با اتکا بر بصیرتی مبتنی بر یافته های علمی، فعالیت های مدیریتی و آموزشی خود را به گونه ای طراحی و اجرا کنند که شرایط لازم برای اجرایی نمودن مشارکت درمراقبت از سوی مصدومین حوادث ترافیکی فراهم آید.

متن کامل [PDF 532 kb]   (97 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Health in Emergencies and Disasters

Designed & Developed by : Yektaweb