دوره 3، شماره 1 - ( Autumn 2017 -- 1396 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 39-50 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Javadi S M H, Tahmasebi S, Azari Arghun T, Edrisi F, Soltani E, Hashemi S, et al . Research Paper: Investigation of the Psychosocial Factors Affecting High Risk Driving Behaviors in Adolescents in the City of Tehran, 2014. HDQ. 2017; 3 (1) :39-50
URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-162-fa.html
جوادی سیدمحمدحسین، طهماسبی سیامک، آذری ارقون طاهره. بررسی عوامل روانی- اجتماعی موثر بر رفتارهای پرخطر رانندگی در نوجوانان شهر تهران. فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا. 1396; 3 (1) :39-50

URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-162-fa.html


1- استادیار گروه مددکاری دانشگاه علوم بهزیستی وتوان بخشی تهران
2- استادیار گروه رشد وپرورش کودک،دانشگاه علوم بهزیستی وتوان بخشی ، siyamak.tahmasebi@gmail.com
چکیده:   (132 مشاهده)
مقدمه: تصادفات رانندگی یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در سطح جهانی است. در ایران بویژه شهرهای بزرگ مانند تهران، این موضوع به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده است؛ که تعداد کثیری از افراد جامعه را به خود درگیر کرده است. این در حالیست که نوجوانان و جوانان بیشترین قربانیان حوادث رانندگی هستند. از این رو هدف از پژوهش حاضر بررسی ابعاد روانی - اجتماعی تاثیرگذار بر رفتارهای پرخطر رانندگی در گروه سنی نوجوانان 17-12 سال در شهر تهران می باشد.
روش: روش پژوهش حاضر کمی(همبستگی) است که در آن با انتخاب نمونه ای 537 نفری از افراد گروه سنی 12 تا 17 سال به بررسی عوامل روانی اجتماعی تاثیر گذار بر رفتارهای پرخطر رانندگی پرداخته شده است. روش نمونه گیری در این پژوهش به شیوه طبقه ای-خوشه ای از مراکز بیمه، بیمارستان هاو کانون های اصلاح تربیت می باشد.
یافته ها: یافته های پژوهش نشان می دهد از میان عوامل روانشناختی، سه عامل هویت ملی مذهبی، نگرش نسبت به قوانین و پرخاشگری توانستند رفتار پرخطررا در نمونه پسرها پیش­بینی کنند که به ترتیب دارای ضرایب B، 24/0، 16/0 و 12/0می­باشد که که قویترین پیش­بین رفتار پرخطر، هویت ملی مذهبی می­باشد. درنمونه دختران نیز، دو عامل سبک فرزندپروری مستبدانه و نگرش نسبت به قوانین توانستند رفتار پرخطررا پیش­بینی کنند که به ترتیب دارای ضرایب B، 19/0، 18/0 می­باشد که قویترین پیش­بین رفتار پرخطر، سبک فرزندپروری مستبدانه می­باشد. از میان عوامل اجتماعی، یافته ها نشان می دهد شرکت کردن در طرح همیار پلیس به ترتیب با ضرایب بتای 26/0 و 21/0 قویترین پیش بین برای رفتار پرخطر پسران و دختران نوجوان به شمار می آید.
بحث و نتیجه گیری: آنچه در خصوص یافته های پژوهش حائز اهمیت است، این است که پرخاشگری، رفتار قانون­شکنانه و هویت ملی مذهبی از میان تمام متغیرهای پیش­بین بهتر می­تواند تصادفات، نگرش به قوانین و رفتار پرخطر را پیش­بینی کند. پرخاشگری و رفتار قانون­شکنانه، رفتارهای ناهنجاری قلمداد می­شوند که زمینه­ساز مشکلات قانونی، ایجاد بزهکاری، مصرف مواد و رفتارهای مخرب دیگر و متعاقب آن ایجاد آسیب­، جراحت­ و معلولیت­های جسمی برای خودشان و دیگران گردد. ضمن اینکه، درگیر شدن نوجوانان در رفتارهای پرخاشگرانه می­تواند در ایجاد و تشدید مشکلات رفتاری جدید در آن­ها نقش داشته باشد که همین مشکلات بطور باثباتی به دوره­های بعدی زندگی نوجوان منتقل می­شود.
 
متن کامل [PDF 657 kb]   (34 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Health in Emergencies and Disasters

Designed & Developed by : Yektaweb