دوره 3، شماره 1 - ( Autumn 2017 -- 1396 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 51-56 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dargahi A, Bagheri S, Poursadeghiyan M, Hosseini Ahagh M M, Farrokhi M. Research Paper: Knowledge and Attitudes of Students in Khalkhal Medical Sciences Faculty on Health Actions in Emergencies. HDQ. 2017; 3 (1) :51-56
URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-174-fa.html
درگاهی عبدالله، پورصادقیان محسن، فرخی . بررسی سطح آگاهی و نگرش دانشجویان دانشکده علوم پزشکی خلخال در زمینه اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری. فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا. 1396; 3 (1) :51-56

URL: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-174-fa.html


1- استادیار
2- استاد ، me.farrokhi@uswr.ac.ir
چکیده:   (140 مشاهده)
مقدمه: وقوع بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله، طوفان و غیره، غالبا تاثیرات مخربی بر جوامع انسانی باقی گذاشته و تلفات سنگینی بر ساکنان آنها وارد می نماید. اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری می تواند در صورت اجرای مناسب، خسارات ناشی از این بلایا را کاهش داده و بحران بهداشتی ایجاد شده را کنترل نماید. لذا هدف از این تحقیق، بررسی سطح آگاهی و نگرش دانشجویان دانشکده علوم پزشکی خلخال در زمینه اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری می‌باشد.
روش بررسی‌: این پژوهش از نوع توصیفی-مقطعی بوده که با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته انجام گردید. پرسشنامه طراحی شده مشتمل بر سؤالاتی در زمینه اطلاعات فردی، سطح آگاهی و نگرش نسبت به اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری می‌باشد. این مطالعه در بین 200 نفر از دانشجویان انجام شد. روش نمونه‌گیری از نوع سرشماری بود. در بخش سطح آگاهی، به هر پاسخ صحیح یک‌ نمره و به ‌پاسخ نادرست صفر اختصاص داده‌ شد. در بخش نگرش، چگونگی نگرش پاسخگویان با استفاده از طیف لیکرت و معیار درجه بندی 1تا5 صورت گرفت. برای تعیین پایایی پرسشنامه ضریب آلفا کرونباخ معادل 8/0 بدست آمد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که 8 ‌درصد دانشجویان آگاهی خوب، 5/65‌ درصد آگاهی متوسط، و 26‌ درصد آگاهی ضعیف و همچنین 29 درصد نگرش خوب، 15 درصد نگرش متوسط، و 9 درصد نگرش ضعیف نسبت به اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری دارند. در بین رشته های مختلف از لحاظ میزان آگاهی و نگرش تفاوت معنی‌داری مشاهده شد(05/0< p) از نظر سطح آگاهی و نگرش تفاوت آماری معنی‌داری در بین گروه‌های سنی مشاهده گردید(05/0< p). گروه سنی شرکت کنند در مطالعه 40-18 سال بود.
بحث و نتیجه‌گیری: آگاهی مناسب نسبت به اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری یک امر مهم تلقی می‌گردد. به علت اینکه برخی از دانشجویان آگاهی خوبی در این زمینه ندارند، به منظور ارتقاء دادن سطح آگاهی آنها نیاز به برنامه­ریزی دقیق­تری احساس می­شود و لازم است برای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دوره‌های آموزشی در این رابطه گنجانده شود. 
 
متن کامل [PDF 612 kb]   (49 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه سلامت در حوادث و بلایا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Health in Emergencies and Disasters

Designed & Developed by : Yektaweb